Єврейська синагога

Історична довідка

Євреї жили в Берестечку з середини XVI ст. За часів «хмельниччини» в Берестечку загинуло близько 200 єврейських сімей, вціліло лише 12 єврейських будинків.
На початку XVIII ст. рабином був Шауль бен Яків, в 1750-60-х рр. – Еліезер Ліпман, на початку XIX ст. – Хаїм-Мордхе Маргаліот (? -1818).
У середині XIX ст. в Берестечку діяли 4 синагоги, у тому числі 2 хасидскі (улікська і трікська). У 1881-1937 рабином був Мойше-Лейб Кліванер, рабином улікскіх хасидів – Нахман Звагілер.
Кілька років у 1920-30-х рр. заступником мера був Борух Форер. У цей час у Берестечку діяло 6 синагог, у тому числі 3 хасидські. Рабином з 1937 був Арон Забарський (? -1941).
За матеріалами Еврейское наследие Украины

Архітектура синагоги

Із 6 синагог, згаданих вище, у Берестечку залишилася лише одна. Розташована вона на північ від площі “Ринок” (тепер міська автостанція) і на південь від річки Стир за адресою вулиця Шевченка, 11.
Синагога збудована, ймовірно у XVІІІ ст. Жодного старовинного фото чи рисунка синагоги на даний момент виявлено не було. Однак, в одній із електронних книг(http://yizkor.nypl.org/index.php?id=1570) на обкладинці був рисунок, під яким на івриті було написано “Джозеф Фріденсон / Берестечко” (Малюнок 1).

Синагога у місті Берестечку. Україна. Волинська область. Горохівський р-н
Малюнок 1.

Переклавши окремі фрагменти книги, стало зрозумілим, що, представлена у ній інформація, є єврейською інтерпритацією історії нашого містечка. Тому, вірогідність того, що на малюнку дійсно зображено первісний вигляд синагоги у Берестечку(правий нижній куток Малюнка 1), зростає. Однак, котрої із 6, існуючих раніше, сказати важко.
На користь того, що на малюнку зображена саме та синагога, яка збереглася до наших днів, є факти присутності на ньому річки і мосту, розташування яких на сьогодні залишились незмінними. Однак, це лише припущення. Для підтвердження цієї гіпотези необхідне подальше вивчення матеріалів книги. А там, направду, дуже багато цікавого!
Щодо архітектури, то синагога побудована в стилі бароко, що переплітається з елементами рококо. Під час Другої світової війни будівля була пошкоджена. Ймовірно, саме тоді були втрачені склепіння і внутрішні колони, зруйнований пуліш, який спочатку був прибудований із західного боку до чоловічого залу. Після війни будинок було пристосоване під житло. У 1980-х рр. приміщення не використовувалося. В 1990-х роках було зроблено спробу відремонтувати будівлю і пристосувати її під музичну школу.
Синагога у місті Берестечку. Україна. Волинська область. Горохівський р-н, 1990 рік

Синагога у місті Берестечку. Україна. Волинська область. Горохівський р-н, 1990 рік

До перепланування обсяг синагоги складався лише з прямокутного чоловічого залу. На даний час будівля не має традиційної для єврейського храму орієнтації: мізрах орієнтований на південний схід. Стіни побудовані з цегли, оштукатурені сучасною штукатуркою. Колишній вхід замурований, а новий пробитий в ніші Арон га-Кодеша. Дах новий, з дерев’яними конструкціями, чотирьохсхилий, перекритий шифером. Будівля двоярусна, на західній стіні сліди втрачених галерей з пулішем. Фасади увінчані сучасними карнизами. Віконні прорізи – з прямокутним завершенням, ймовірно перерубані.
На даний час використовується як приміщення дитячої музичної школи.

Синагога у місті Берестечку. Україна. Волинська область. Горохівський р-н, 1990 рік

За матеріалами Еврейское наследие Украины

Єврейська синагога
Scroll to top