Костел святої Трійці

Прагнучи ще більше зміцнити свої позиції, поляки  на честь  перемоги у битві під Берестечком(літо 1651 року)  у 1765 р. спорудили у Берестечку кам’яний костел, який згодом набув значення свого роду католицької лаври в північно-західній частині України.

Основою для побудови свято-троїцького костлу стала побудована ще в 1689 році францисканськими монахами дерев’яна каплиця Св.Андрія.  У цей же час була утворена римо-католицька парафія, при якій разом заснувався монашеський орден тринітаріїв ( тринітарії з латинської ”Свята Трійця”). Цей орден присвятив свою діяльність визволенню полонених християн з неволі  і в 1691 р. побудував у Берестечку дерев’яний монастир.

Десь в 1695-1698 рр. Луцьким єпископом Прозоровським було доручено монастирю піклування про берестецьку римо-католицьку парафію. Тоді ж було вирішено в честь перемоги поляків в Берестецькій битві побудувати тринітаріям костел.

24 липня 1711 року відбулась закладка муровано костелу Святої Трійці з кляштором ( монастирем) – з метою пропаганди католицизму серед православних місцевих жителів. Багато міщан перейшли в католицтво, а деякі прийняли унію, яка була знищена тут в 1794 році.

Будівництво костелу розпочате на  кошти Томаша Карчевського продовжував брат Януш, який залишився при монастирі і помер в 1744 році. Закінчував будівництво люблінський староста Ян Замойський. Воно було завершене в 1765 році.

Свято-Троїцький костел мурований, хрестової структури. Збудований в стилі барокко, був оздоблений фресками відомого італійського художника Кармароні ( або Кармоччі), а також дерев’яними скульптурами. Хори в костелі були музикальні, на яких знаходився орган. Інтер’єр справляв надзвичайно пишне враження та був багато оздоблений у стилі рококо.
Стіни та склепін­ня теж були вкриті фресками пе­н­зля брата Юзефа Прехтля (чернець католицького ордену тринітаріїв(1737–1799), який розписував костели ордену майже по всій Волині, а також за її межами). Прекрасний ве­ликий вівтар оздоблювали майстерні різьблення в стилі рококо. В цьому ж стилі були виконані бічні вівтарі, в яких були розміщені ікони святих із Орде­ну Тринітаріїв, також намальова­них бр. Прехтлем. Загалом у храмі було 16 ство­рених ним обра­зів.поч. ХІХ ст. Костьол був кон­се­­кро­ваний єпископом Цецішовським у 1801 р. В 1889 р. парох Ле­опольд Тузінкєвіч провів повну реста­врацію храму.
Зберігалися тут мощі і шабля Яреми Вишневецького, який найбільше відзначився  у битві під Берестечком. На зовніш­ній стіні під штукатуркою колись знаходилася фреска, на якій було зображено битву під Бересте­чком, ймовірно, пензля брата-тринітарія Юзефа Прехтля. Згідно переказів, у 1853 р. то­ді­шній парох наказав її забіли­ти, щоб врятувати фреску від знищен­ня росіянами. Біля костелу мурована дзвіниця, в сквері католицький цвинтар. (8; 245)

Монастир (кляштор) тринітаріїв, з’єднаний з костелом, мав два поверхи. Внизу були келії, трапезна , кухня. На другому поверсі було 19 келій, бібліотека, два гардероби, зал для послушників.

При монастирі були сад, дерев’ний сарай ,конюшня, каретний сарай, столярна майстерня. Все огороджено стіною з воротами.

Після польського повстання  1831 року царський уряд в 1832 році закриває монастир тринітаріїв, монастир стає приходським. Був діючим до 1941 року. В 1944 році від вибуху горів дах. У післявоєнні 50-ті роки дерев’яні скульптури були  вивезені в Львівські музеї, деякі з них зберігаються в музеї ”Олеський замок”.

До 1952 року в приміщенні костелу зберігали заготзерно,  в будинку монастиря був сирзавод, з 1970 року  не мав господаря.

Державна влада відмовляла в реєстрації парафії понад чотири роки – зареєстровано її лише 9.04.1996 р. На сьогодні вірні збираються у гробовій каплиці Раціборовських, відновленій стараннями кс. прелата Людовика Камілевського, який обслуговував цю парафію в першій половині 90-х рр. ХХ ст. Каплиця знахо­диться на зруйнованому парафіяльному цвинтарі (бл. 1,5 км від костьолу). Поблизу каплиці поховані берестецькі парохи, в т.ч. Леопольд Тузінкєвіч і Віктор Орачевскі († 1941 р.). Станом на 2012 рік в каплиці зроблено всі необхідні ремонти.

Меси відправляються щонеділі, а також в урочистості та свята, о 14:00.

Адреса:
вул. Богуна, 22
45765 м. Берестечко
Горохівський р-н
Волинська обл.

Настоятель: о. Гжегож Оважани

 

Джерело: http://berestechko.org/sites/default/files/Tezi_Adamchuk_K.D..doc

Костел святої Трійці
Scroll to top