Відзначення 363-ї річниці Битви під Берестечком, 2014 рік

20 – 22 червня у селі Пляшева відбудуться заходи з відзначення 363-ї річниці битви під Берестечком.

Як і кожного року, вже традиційно у 9-ту п’ятницю після Великодня, ми вшановуємо пам’ять козаків і селян, які загинули за Волю України у битві під Берестечком 1651 року. Проте, цьогоріч, у зв’язку із подіями, які склалися в Україні, заповідник проведе більш скромні заходи.

Як дістатись

Мапа містечка

Програма відзначення 363-ї річниці Битви під Берестечком

20 червня (день перший):
21 червня (день другий):
  • 9.00 – служба Божа та відправлення панахиди у Георгіївському храмі.
  • 11.00-15.00 год. Науково-практична конференція, присвячена 100-річчю створення національного духовно – меморіального комплексу «Козацькі могили»: «Свято – Георгіївський собор на «Козацьких могилах»: 100 років духовності та пам’яті українського народу» (місце проведення – м. Рівне, Свято-Покровський кафедральний собор).
22 червня (день третій):
  • Упродовж дня – виставка-ярмарок виробів народних майстрів,польова кухня.
  • 9.00-12.00 год. – богослужіння та Вселенська панахида у Георгіївському храмі за участю Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона та духовенства Волинської, Рівненської єпархії та сусідніх областей.
  • 12.00-12.30 год. – урочиста хода до пам’ятника українським козакам та селянам, покладання квітів до пам’ятника героям Берестецької битви;
  • 12.30-13.30 год. – на сцені прозвучить духовна музика у виконанні архирейського та аматорських хорів

За матеріалами сайту http://plyasheva.com.ua

Історична довідка

18-30 червня 1651 р. під Берестечком відбулася битва між українським і польським військами.
Лише на початку ХХ століття на місці Берестецької епопеї була возведена національна Святиня, яку й назвали «Козацькими могилами». Цей унікальний меморіальний комплекс було побудовано на острові Журавлиха. З 1910 по 1914 рік побудовано величний храм–пам’ятник – Свято–Георгіївську церкву у підземеллях якої знаходиться саркофаг з численними останками загиблих на полі бою козаків і повстанців. Сюди ж у 1912 році з сусіднього села Острів перенесено Михайлівську церкву, архітектурну споруду ХVІІ ст., і відбудовано за первісним планом. Сьогодні обидва храми творять органічний ансамбль. Він поєднує чи не найдавнішу волинську церкву, побудовану на передодні Берестецької битви – зі спорудженою у 1914 році церквою святого Георгія, яка символізує невмирущу народну пам’ять про цю подію.
В ідейному задумі будівлі Георгіївського храму – пам’ятника є своєрідна риса, яка вирізняла його з – посеред споруд традиційного храму. Припускаючи, що на Козацькі могили у щорічних поминальних богослужіннях в Дев’яту п’ятницю після Великодня будуть присутні тисячі людей, вирішили, що внутрішній об’єм будівлі храму виконуватиме функцію святилища – вівтаря, натомість молитовний збір людей стоятиме перед ним. Отож монументальна площина фасаду мала слугувати іконостасною стіною, у той час як храмом вірних була розлога площа перед храмом.
Об’єм храму – пам’ятника ділиться на три яруси, кожний із яких має окремий вівтар. Зважаючи на призначення будівлі бути усипальницею тлінних останків козаків, що загинули як мученики, свідомо віддавши своє життя за рідну землю, кожен із цих вівтарів присвячено мученикам християнської Церкви. Нижній престіл має за покровительку великомученицю Параскеву П’ятницю, на першому поверсі – святого Георгія Побідоносця, на другому – перших канонізованих українських святих, мучеників Бориса і Гліба. На темі мучеництва наголошується і в малярському оздоблені храму, до виконання якого було запрошено видатного художника Івана Їжакевича (1864 -1962).
Відзначення 363-ї річниці Битви під Берестечком, 2014 рік

2 thoughts on “Відзначення 363-ї річниці Битви під Берестечком, 2014 рік

  1. в який день найліпше приїхати? яка програма, тому що лишитися на всі три дні не має змоги….

Comments are closed.

Scroll to top