Курган та каплиця св.Теклі

Пам’ятка архітектури XVII століття, каплиця святої Теклі розташована на відстані близько кілометра від західної околиці міста Берестечка, на невисокому насипному кургані, що височіє серед широкого поля.

Відомості історичних та літературних джерел про пам’ятку вкрай скупі і, як правило, зводяться до коротких згадок про неї та викладу легенди, пов’язаної з причиною її спорудження. Письмові архівні матеріали не виявлено, що пояснюється тим, що каплиця, власне, не використовувалася для культових відправ і не належала до берестечківської римо-католицької парафії.

Легенди та перекази

Легенда, що оповідає про історію зведення каплиці, має таке змістове наповнення.

У 1658 році, під час одного з жорстоких татарських нападів, від яких у середньовіччі Волинь постійно потерпала, татари захопили велику кількість бранок (ясир) і гнали їх до Криму. Шлях орди пролягав повз Берестечко. Переобтяжене здобиччю татарське військо було повільним та неповоротким. Особливо вразливими татари ставали під час переправ через річки та болота. Цим фактом скористалась місцева громада. Атакувавши татар, збройні загони  перегородили їм шлях для відступу, маючи намір звільнити ясир. Відчуваючи близьке визволення, полонянки підняли повстання. Татари, не бажаючи втрачати здобич, вирізали беззбройних невільниць. За одними свідченнями, загинуло кілька сотень осіб , за іншими — їхня кількість сягала п’яти тисяч .  Назву каплиці іноді пов’язують з іменем однієї із загиблих бранок — Теклі, що очолила повстання. Тіла вбитих було зібрано на полі й поховано у спільній могилі, над якою насипали курган, а згодом(у 1698 році) на ньому звели каплицю з фігурою святої Теклі. Могилу-курган, де поховані замордовані черниці, у народі стали називати “Свята Текля”.  Висота кургану 3,5 метра.

Історія та архітектура

У контексті легенди, важливо звернути увагу на той факт, що у цей період (кінець 17 століття), у Берестечку не було монастиря. Тож, якщо серед полонянок були черниці, то татари пригнали їх із іншого населеного пункту.

Щодо назви самої каплички на честь настоятельки черниць Теклі, то Бандрівський Микола Стефанович (український археолог, історик, доктор історичних наук, професор) у своєму дописі схиляється до думки, що каплиця була збудована, скоріш за все, не на спогад про “жертви татарського нашестя”, а на прославу рівноапостольної святої Теклі. Вчений зауважує, що святу Теклю на Західній Україні віддавна дуже шанували (перейти до публікації).

Зауважимо, що відкидати факт про татарський набіг теж не варто, адже саме на кінець 16 та початок 17 століття вони були доволі частими. Про це свідчать числені дослідження та наведені у них аналізи історичних документів. Зокрема, у праці В. Атмаманенка “Нариси воєнно-політичної історії України” зазначено:

[…]найбільшої частоти татарські вторгнення на Волинь досягли у другій половині 70-х рр. XVI ст., а на
їх кінець припадають найбільші руйнування та спустошення […].Друга така хвиля припала на кінець другого десятиріччя XVII ст.

У цьому ж дослідженні  знаходимо цікавий факт:

В 1578 p., коли татари, за висловом автора Острозького літопису «Острога добували і мало не добули», з Берестечка на них ударив кн. Олександр Пронський та переслідував їх аж до Заслава. Йшлося, очевидно, не про ті татарські загони, які стояли під Острогом, а про розіслані звідти для захоплення ясиря.

Щодо дати, зазначеної в легенді (1658 рік), жодних підтверджень про напад татарського загону на Берестечко саме цього року в історичних джерелах не виявлено. На жаль, точнішої дати подій, описаних у легенді, наразі не встановлено, що ускладнює визначення часу спорудження каплиці.

Дата XVII століття, що фігурує у довідниках , не видається більш обґрунтованою, ніж більш рання — XVI століття, запропонована в одній з праць .
У будь-якому разі каплиця не могла бути збудована в період домінування в Берестечку аріан (социніан), тобто з 1595 по 1648 рр . На це може вказувати статуя святої Теклі, встановлена під склепінням каплиці, що свідчить про очевидне римо-католицьке походження пам’ятки. Крім того, елементи готики в архітектурному вигляді споруди (стрілчасті арки, вазони-акротерії на фронтонах, близькі до мотивів готичних амортиментів, загальна спрямованість форм угору) можуть слугувати вагомою підставою для прийняття більш ранньої дати спорудження — XVI століття. Зауважимо, що у другій половині XVII століття готичні риси в архітектурі західноукраїнських земель могли б видаватися невиправданим атавізмом.

Як уже зазначалося вище, Теклівська каплиця не використовувалася як місце здійснення релігійних треб і не була приписана до монастирсько-парафіяльного Троїцького костелу в Берестечку. Через це її історія й стан не знайшли відображення у візитаційних описах ХVIII–ХIХ століть (джерело потребує перевірки).

Із реставраційного проекту 1977 року, дізнаємося:

Каплиця являє собою цегляний квадратний ківорій, перекритий чотиригранним шатровим дахом. Між чотирма квадратними у перерізі пілонами були перекинуті арки стрілчастих обрисів. Стіни споруди увінчував антаблемент, що складався з гладкого фриза і профільованого карниза. Над фасадами споруди здіймалися злегка вигнуті трикутні фронтони, по кутах яких і на вершинах були встановлені білокам’яні вазони (втрачені наприкінці XIX — на початку ХХ століття). Під хрестовим склепінням каплиці містився круглий цегляний п’єдестал, що, очевидно, слугував підніжжям для скульптури святої Теклі, якій і була присвячена каплиця. Високе дерев’яне шатро, вкрите оцинкованим залізом, увінчував залізний хрест на кулі .

Історія каплиці у світлинах

Літографія Наполеона Орди, 1877 рік

Найдавнішим джерелом, що дає уявлення про вигляд споруди у середині — на початку другої половини минулого століття, є літографія, виконана польським художником Наполеоном Ордою . Літографія на передньому плані зображує пам’ятник князю Пронському — типовий аріанський надгробок у вигляді високої піраміди на кубічному цоколі. Південніше від нього видно каплицю святої Теклі. Через велику віддаленість художник не передає вигляд споруди досить детально, а подекуди допускає очевидні помилки (розміри аркових прорізів між пілонами). Проте ряд особливостей зафіксовано на літографії: фронтони, шатер, акротерії.
Napoleon Orda. Каплицю Теклі видно вдалині, на задньому плані(справа від Мурованого стовпа), 1877
Napoleon Orda. Збільшений фрагмент із каплицею, 1877

Акварельна ілюстрація 1890-і роки.

У невеликій замітці, підписаній ініціалом «R», наведено легенду про історію спорудження каплиці, відзначено її архітектурно-художні якості та вказано, що вже тоді (близько 1897 р.) споруда перебувала у незадовільному стані
Більш повне уявлення про об’єкт у той період дає опублікована в тому ж журналі акварель невідомого художника. Каплиця зображена з північного заходу. Штукатурка на пілонах і над арками майже цілком втрачена, карнизи й фронтони мають пошкодження. Однак на фронтонах іще зберігалися вазони-акротерії, шатер над каплицею, що, вочевидь, мав ґонтове покриття, напівзруйнований. Значна частина ґонту втрачена, крокви та лати оголені. Шатер вінчає високий дерев’яний шпиль.
Kopiec Sw. Tekli W Beresteczku, 1890-і роки

Фото періоду 1890-1910-х років

Судячи зі стану каплиці, це фото було зроблено у період між 1890 і 1910 роками. Адже, її вигляд і оздоблення більше відповідають тому, що зображено на акварелі вище. На фотографіях 1920-х років(дивитись нижче) усе декорування вже втрачено. Автор фото невідомий.

Теклівська каплиця, 1890-1910 рр.

Фото періоду 1920-30-х років

До 1920–1930-х років належать дві фотографії, що зображують Теклівську каплицю у ще більш зруйнованому стані, ніж це видно на попередній акварелі

На той час вазони на кутах і вершинах фронтонів зникли, шатер ще більше обвалився, цегляна кладка, позбавлена тиньку, виглядала значно вивітреною.

Фото 1. Автор А. Віслоцький(A. Wisłocki), 1920-30 р.р.
Фото 2. Автор невідомий. Фото взято із альбому Тадеуша Марцінковського(Tadeusza Marcinkowskiego), після 1930 років

Фотокопія креслення плану фасаду, 1949 рік

У 1950-х рр. архітекторами Б. Яблонським і В. Беличенком за завданням відділу охорони пам’яток і будівництва монументів Держбуду УРСР було проведено обстеження споруди, що включало й схематичне обмірювання . На той час було здійснено ремонт каплиці. Стіни потиньковано, улаштовано новий шатер із металевим покриттям, увінчаний хрестом.
Каплиця св. Текли. План фасаду. Обстеження, 1949 р.

Автор фото 1 П. Гуковський, 1969 рік; автор фото 2 В. Ващенко, 1970 рік

Із реставраційного проекту 1977 року, дізнаємося:

Згодом, у 1960-х роках, каплицю знову ремонтували. Цегляну кладку вкрили цементним тиньком і побілили.

У документі не вказано роки проведення ремонтних робіт. Однак, судячи із вигляду каплиці на  фотографіях 1969 та 1970 років, ремонтні роботи або не проводилися, або були виконані неналежним чином.

Каплиця святої Теклі. Вигляд із півдня. Фото Павло Гуковський, 1969 рік
Каплиця святої Теклі. Вигляд із півночі. Фото В. Ващенко, 1970 рік.

Ураган 1976 року

Навесні 1976 року, під час ураганного вітру, каплиця, була зруйнована.

 
Рисунок 1. Каплиця святої Теклі, 4 вересня 2011 рік
У кінці 90-х на кургані, всередині каплиці було встановлено скульптуру жінки, яка є прообразом Теклі. Жінка дивиться на південь, у слід татарам, які майже пів тисячоліття тому залишили її та інших жінок на цих землях помирати.
 
Рисунок 2. Каплиця святої Теклі (реконструкція після урагану), весна 1976 рік
Рисунок 3. Каплиця святої Теклі, рік не відомий
Підходжу до кургана. Вражає занедбаність: увесь курган зарослий бур’янами, які сягають мені грудей.
Рисунок 4. Зарослий бур’янами курган святої Теклі
Не кращий вигляд має й сама капличка. Від дощів, снігу й морозів стіни позатікали, пооблітала штукатурка, змилась вапняна побілка
Дах каплиці, покритий глиняною черепицею, теж бажає кращого, як і його оздоблення…
 
Із південно-східної сторони знаходжу вузьку, проте добре протоптану аж до землі стежку, – все ж дорогу сюди люди не забувають. Піднімаюсь по стежці у капличку і застигаю до глибини душі вражений… Те чого не зміг зробити час за довгі століття, те що було не під силу накоїти природним стихіям, вчинила двонога істота. Те що здавалось знизу просто стертим із лиця жінки-скульптури покриттям виявилось суцільною раною на обличчі!!!
Знівечене лице скульптури жінки на кургані святої Теклі
Із обуренням та жахом розглядаю знівечене лице святої Теклі!.. Та виявилось – це був тільки початок людської ницості і не людності.
Геть розбита ліва рука, сильно пошкоджений плащ та права нога монахині!!!…
Не вистачає просто слів, щоб описати той хаос емоцій, що здійнявся у моєму серці… Не вистачає слів, щоб дати оцінку тим страшним діянням тих страшних вандалів, що вчинили таку наругу над пам’яттю про загиблих людей!!! Не вистачає слів…
 
 
 
Не зважаючи на ясний та погожий осінній день, настрій мій здуло крижаним вітром… Продовжую огляд каплички. І ніби у насмішку над актом вандалізму бачу дві охоронні таблиці – радянську і українську.
Радянська та українська охоронні таблиці
Знизу під курганом ще один охоронно-іформаційний знак – бетонний стовпець із аналогічною інформацією
Біля понівечених ніг Теклі хтось поклав скромні польові квіти…
Загалом, не зважаючи на занедбаність кургану та каплиці, вона іще досить міцна і жодна стихія не здолає її ще, можливо й століття. Аби лиш людська рука знову не накоїла непоправного…
Склепіння каплички на вигляд ще достатньо міцне
Аналізую побачене, стараюсь віднайти хоча б якесь логічне пояснення прояву даного акту вандалізму. У пам’яті спливають події й факти нашої волинської історії. Згадується вікове гноблення та знущання польської шляхти над українськими селянами. Згадується значно ближчий польсько-український конфлікт на Волині 1943-44 років. Історик, політолог, кандидат політичних наук Олександр Палій зазначає: “в липні 1943 року на Волині почався кривавий міжетнічний конфлікт. У сутички польських та українських повстанців було втягнуто цивільне населення сіл, у яких базувалися ті й інші повстанські загони, а також саме цивільне населення з «загонів самооборони».
І вояки УПА, і польської Армії Крайової брали участь як у захисті «своїх» сіл, так і в нападах на ворогуючі, хоча були й загони, що самоусувалися від сутичок. Усе це супроводжувалося убивствами не лише озброєних ворогів, а й цивільних з обох сторін.
За польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 35 тисяч осіб, з українського боку загинуло до кількох тисяч осіб.” 2
Підсумовуючи сказане вище історик Наталія Рева констатує наступне: “Як бачимо, в 1943 році і українці, й поляки стали жертвами провокації. Етнічний конфлікт між ними був спровокований імперськими амбіціями двох непримиренних ворогів (Радянського Союзу та нацистської Німеччини), які виявилися союзниками у питання протидії як українському, так і польському визвольному руху. Політичні лідери як українців, так і поляків за власними суперечностями й образами не змогли або не захотіли усвідомити, що були лише пішаками в протистоянні двох тоталітарних імперій, результатом чого стали жертви як з одного, так і з іншого боку. І українці, й поляки досі перебувають під владою закладених у ті буремні роки стереотипів. Окремі кола Польщі звинувачують українців у “різанині” 1943 р., не помічаючи власної провини у ній, значна частина українців не може й не хоче пробачити західному сусідові утисків міжвоєнних десятиліть. Але ні перші, ані другі не замислюються над тим, кому це вигідно.”3
Невже у затуманеній алкоголем чи обізленістю голові спалахнула ота приспана десятиліттями й століттями хлопська ненависть до усього пов’язаного із польщею й панами? Погнала чинити “криваву росправу” за усі образи завдані нашим прадідам?.. Може й так, однак таке однобоке трактування не витримує жодної критики, адже тут загинули не польські вояки, а жінки-монахині які більш ніж 400 років тому стали на захист свого містечка, на захист того морального виродка, який потім прийшов і наплював на пам’ять, поглумився над історією!..

Курган та каплиця св.Теклі

6 thoughts on “Курган та каплиця св.Теклі

    1. Надіслав Вам на електронну пошту лист.

  1. Chytayutx bagato. Ya tak dumayu. Komentuyutx malo. A scho tut mozhna prokomentuwaty. Dity gralysx. Ne podumaly. Ne nawcheni. Try kopiyky z kozhnogo zhytelya i kaplychka yak nowa. A sayt i stattya garni. I potribni. Ne zupynyaytesx

    1. Дякую. Готую до опублікування Мурований стовп та Маєток пана Рінчинського

  2. Дуже хороша ідея! Так тримати.
    Особисто мені цікаво було почитати історичні довідки про наше містечко. Дякую.

    1. Дякую, Анжела! У мене таке враження, що тільки ми із тобою той сайт і читаємо… На жаль…

Comments are closed.

Scroll to top